www.basarkoy.com.tr-BAŞARKÖY SOSYAL YARDIMLAŞMA ve DAYANIŞMA DERNEĞİ
Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik
NASILNASIL GİDİLİR GİDİLİR

İletişimİletişim Formu Formubasarkoydernegi@gmail.com

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler


E-Devlet E-Devlet

YÖREMİZİN TANITIMIKöyümüzün kısa tanıtımı

BAŞARKÖY Trabzon İlinin Maçka ilçesine bağlı şirin ve yeşil bir köydür. Başarköy; Yerköprü,Cami altı ,Koma,Kambanoz,Kamburlu ve Halaf olmak üzere 6 mahalleden oluşmaktadır.

Trabzon ve yöresinin doğuya ve güneye açılan kapısı Zigana Dağları´nın eteklerinde kurulu, yaylaların son noktası, tarihi ipek yolunun şehirden önceki son durağıdır.

İpek Yolu nedeniyle tarihi milattan önceye dayanan Türk göçlerinin güzergahında bulunan köy; Kıpçak Kuman boylarının eski yerleşim yeridir. Göçebe kültürünün canlı şekilde yaşandığı köyde yaylacılık da hala devam etmektedir. Bilinen ilk yerleşimcileri göçebe Kıpçak Kuman Türkleri´dir. Müslüman kıpçak türklerinden ticaret yollarının denetimini almak amaçlı bizans döneminde yerleştirilen Rumlar ve Türklüğünü kaybetmiş bir kısım hıristiyan kıpçaklara daha sonradan Çepni Türkleride eklenmiştir.
 
Rumların ve Hrıstiyan Kıpçakların Yunanistan´a göçleriyle şu anki nüfus yapısı oluşmuştur.
 
COĞRAFYA
Trabzon iline 42 km, Maçka ilçesine 17 km uzaklıktadır. Hamsiköy´e ise 3 km mesafede olup yeni Erzurum yolu üzerinde olmakla beraber eski Erzurum yoluna ara bağlantı yolu ile bağlıdır. Yaklaşık rakımı 1300 m´dir.
 
İKLİM 
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
 
EKONOMİ
Köyün ekonomisitarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bahar mevsiminde mezere yazlarıda yayla mezraların da hayvancılık etkili rol oynamakdadır. Köyün etkili hayvancılık ekonomisinde Hasko süt kooperatifi maddi rol oynasa da hayvancılığı gelişmesinde yine de fazla rol oynayamamakdadır. Bunların yanında tarımda arazi yapısı ve iklim koşulları sebebi ile mısır, patates, lahana yetiştirilmekdedir. Başarköyün ekonomi açısından fazla bir geliri olmadığından gençlik nufüsu hep başka yerlere göç vermesinde etkili olmuştur.
 
NÜFUS
2013 yılı nüfus sayımına göre  köy nüfusu 562 kişidir.
 
 
MUHTARLIK
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Cevat ÖZTÜRK
2009
- Cevat ÖZTÜRK
2004 - Yusuf Hatipoğlu
1999 - Eyüp Kaya
1994 - Hasan Yılmaz
1989 - Ali Kaya
1984 - Veysel Bulut
ALTYAPI BİLGİLERİ
Köyde İlköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İnternet altyapısına da şimdilerde sahip olmuştur.

Köyde yaşayanların büyük çoğunluğu hayvancılık ve tarım ile uğraşmaktadır. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğu ise kamuda ve serbest çalışmaktadır. 

 
BAŞARKÖY SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

www.basarkoy.com.tr

basarkoydernegi@gmail.com
Sayfa Üretim süresi :0,0273

BAŞARKÖY © 2010
BAŞARKÖY SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ WEB PORTALI http://www.basarkoy.com.tr

Tam Ekran